Ako si nájsť prácu na internete

 

 

Existuje množstvo spôsobov ako si nájsť prácu. Môžete reagovať na oznam na dverách, môžete dať na odporúčanie známych alebo sa môžete s hľadaním zamestnania obrátiť na internet. Práve na internete nájdete množstvo pracovných ponúk z rôznych oblastí takže si máte z čoho vyberať.

 

Množstvo portálov s pracovnými ponukami zhromažďujú inzeráty z rôznych pracovných oblastí. Nájdete tu zamestnania ako kreatívne, tak aj ponuky práce v kolektíve, na doma alebo brigádnické. Pri každom inzeráte nájdete aj plat, ktorý na danej pozícii zamestnávateľ ponúka. Takže nájsť si ideálne zamestnanie prostredníctvom internetu nie je ťažké.

 

Webové stránky s pracovnými ponukami

Na internete nájdete niekoľko webových stránok zameraných na ponuku práce. Aby sa vám jednoduchšie hľadalo môžete využiť nastavenie filtrov, vďaka čomu sa široká ponuka zamestnaní zúži na oblasť, v ktorej chcete pracovať.

 

Miesto 

Väčšinou si môžete vo filtroch vybrať miesto (kraj) kde sa chcete zamestnať. Využiť to môžete ak nechcete do práce ďaleko dochádzať. Pre každý prípad si ale prezrite aj ponuky pracovných miest aspoň so susediacimi mestami. Môže sa stať, že len o pár kilometrov ďalej budú ponúkať prácu, o ktorej snívate už dlhší čas. Ak vám nevadí presťahovať sa môžete hľadať zamestnanie kdekoľvek na Slovensku (alebo v zahraničí). Niektoré spoločnosti ponúkajú aj možnosť ubytovania.

 

Plat

Plat a jeho výška sú ďalšími dôležitými bodmi, ktoré pri hľadaní ideálneho zamestnania istotne zavážia. Každý chce zarobiť čo najviac ale práca vás nemusí napĺňať. Ak ste napríklad kreatívny typ človeka práca pri páse bude pre vás utrpením. Pri hľadaní práce cez internet sa preto zamerajte nie len na výšku platu ale aj na náplň práce. 

Pokiaľ je v inzeráte ponúkaný vysoký (nadštandardný) plat neraz to znamená aj viac pracovných povinností, práca nadčas alebo maximálne pracovné nasadenie, ktoré vám nemusí vyhovovať.

 

Stres alebo nuda

V dnešnej dobe zažívame stres pravidelne, či už sme v práci alebo doma. Preto sa snažíme nájsť si zamestnanie, kde bude stresu čo najmenej. Pravdou ale je, že takáto práca vás môže začať po čase nudiť. 

Pracovné miesto s vysokými pracovnými nárokmi tiež nemusí byť pre vás to najlepšie. Ak sú nároky vyššie ako vaše schopnosti budete v strese neustále.

Najvhodnejšie je nájsť si zamestnanie kde vaše schopnosti a nároky na prácu budú približne na rovnakej úrovni. Trochu vyššie nároky v práci vás môžu posúvať dopredu čo vedie k rozvoju osobnosti, kariérnemu rastu, vyššej pozícii a lepšiemu platu. Nebojte sa preto mierne vyšších pracovných nárokov. Môže to byť pre vás plusom.

 

Prvé zamestnanie

Práve ste ukončili školu a hľadáte svoje prvé zamestnanie? Môžete sa zamestnať v obore, ktorý ste študovali. Počítajte s tým, že nástupný plat môže byť nižší než si predstavujete. Nemáte ešte skúsenosti a zamestnávateľ si potrebuje overiť ako prácu zvládate. Po čase a vašom zapracovaní vám môže plat zvýšiť. Všetko si ale dohodnite so zamestnávateľom dopredu.

Pri hľadaní prvého zamestnania vám môžu pomôcť aj brigády, ktoré ste vykonávali počas školy. Práve tie vám môžu pomôcť zorientovať sa na trhu práce nájsť si vhodné zamestnanie. Viete čo práca, ktorú ste brigádne vykonávali obnáša a je len na vás či sa v tomto odbore chcete zamestnať natrvalo, alebo to pre vás nie je lukratívne. 

Ďalšou možnosťou je vyplniť osobnostný dotazník. Vďaka nemu zistíte aká ste osobnosť a aká práca by vám najlepšie vyhovovala.

 

Osobnostný dotazník 

 Vyplnením osobnostného dotazníka zistíte aké sú vaše povahové vlastnosti. Na tomto základe si môžete vybrať vhodné zamestnanie.

 

  • investigatívna osobnosť –  schopnosť riešiť problémy, potrebné logické myslenie, abstrakcia (práca vo výskume, laborant, veterinár, PC vývojár,...)
  • konvenčná osobnosť – práca v administratíve, práca s pravidlami a istotami (poštár, sekretárka, asistentka,...)
  • podnikavá osobnosť  - typ vodcu, výborné manažérske a riadiace schopnosti ( právnik, riaditeľ, manažér, sudca,...)
  • realista – uprednostňuje prácu s fyzickými a praktickými aktivitami (poľnohospodár, šofér, opravár, policajt, letový inžinier,...)
  • sociálna osobnosť – vhodná práca v kolektíve, potreba pomáhať iným ľuďom (tréner, sociálny pracovník, zdravotná sestra,...)
  • umelec – kreatívni ľudia s fantáziou, ktorú môžu v práci používať (maliar, tanečník, skladateľ,...)

 

Aby ste si našli prácu na internete čo najskôr je potrebné rýchlo na inzerát odpovedať. Môžete si nechávať posielať ponuky práce (z vhodnej vami vybranej oblasti) na e-mail. Môžete aj pravidelne sledovať nové ponuky práce a ak vás niektorá osloví hneď reagovať. Z toho dôvodu je dobré mať po ruke vždy aktuálny životopis a motivačný list, ktoré stačí len mierne prispôsobiť požiadavkám zamestnávateľa a poslať ich. 

 

 

Martina | Abecedaprace.sk | 123jobs Media s.r.o.