Ako si nájsť prácu v zahraničí

 

 

Pracovať v zahraničí je túžbou viacerých ľudí. Aj keď sa týka hlavne absolventov škôl odchádzajú do zahraničia pracovať aj starší ľudia. Dôvod je celkom jednoduchý – lepší plat. Pri hľadaní práce mimo Slovenskej republiky by ste si ale mali dávať pozor. Neraz sa stáva, že v inzeráte nájdete ideálnu prácu, vycestujete sa ňou a miesto práce snov a perfektného platu nemáte kde bývať, plat je oveľa nižší ako v inzeráte a pracovné miesto, o ktoré ste sa uchádzali je obsadené. Neraz vám miesto toho ponúknu horšiu, alebo úplne inú prácu a vám nezostáva nič iné len ju prijať. Ako nenaletieť a nájsť si naozaj dobrú prácu v zahraničí?

 

Práca v Európskej únii

Ak si hľadáte prácu v zahraničí asi začnete hľadaním práce na internete. Inzeráty ponúkajúce prácu v cudzine sa nájdu všade. Vycestovať ale len tak sa určite neoplatí. Výhodnejšie a aj oveľa bezpečnejšie je využiť na to pracovnú agentúru alebo spoľahlivú stránku akou je napríklad Eures

 

Eures

Webová stránka Eures je oficiálna stránka Európskej únie, ktorá sa zameriava na pracovnú mobilitu v štátoch EU. Po registrácii a vyplnení potrebných údajov sa môžete pustiť do hľadania. Nájdete tu pracovné inzeráty zo všetkých štátov únie. Môžete si tak vybrať v ktorom štáte chcete pracovať a ak nájdete vhodný inzerát môžete naň hneď reagovať. 

Výhodou tejto stránky je aj možnosť nahrať sem svoj životopis a sprístupniť ho zamestnávateľom. Na napísanie životopisu použite formát Europass, ktorý bude tak dostupný zamestnávateľom z celej Európskej únie v jazyku v akom hovoria. Vďaka nemu sa rýchlo a zrozumiteľne dozvedia čo ste sa vyučili, aké máte zručnosti, skúsenosti a pod.

 

Kontaktujte zamestnávateľov

Ak máte záujem pracovať pre konkrétnu spoločnosť môžete ju priamo osloviť. Pošlite im e-mail, ktorý môže mať formu motivačného listu. Napíšte v ňom prečo sa chcete zamestnať práve v tejto firme, povedzte niečo o vašich skúsenostiach a schopnostiach a na záver priložte aj svoj životopis. 

Životopis a aj obsah e-mailu by mali byť v tomto prípade v jazyku krajiny,  v ktorej sa o zamestnanie uchádzate.

 

Agentúry

Agentúry, ktoré vám môžu sprostredkovať prácu v zahraničí nájdete aj na Slovensku a celkom veľa. Nie všetky vám ale ponúkanú prácu aj sprostredkujú takže si pri výbere agentúry dajte záležať.

  • vyberte si agentúru, ktorá už nejaký čas funguje, a ktorá má kladne referencie
  • agentúra za sprostredkovanie práce nebude chcieť od vás žiadne poplatky  a ani uhradenie vstupných nákladov
  • dobré je ak má agentúra niekoľko pobočiek. Môžete tak prísť do agentúry osobne a získať podrobné informácie o práci

 

Na vlastnú päsť

Prácu v cudzine si môžete nájsť aj na vlastnú päsť. Tento spôsob hľadania práce je ale vhodný len pre odvážnych. Ide totižto o dosť veľké riziko keďže prácu môžete hľadať aj niekoľko dní. 

Výhodou tohto spôsobu je fakt, že okamžite spoznáte svojho zamestnávateľa a v podstate viete do čoho idete. Jednu výhodu má aj zamestnávateľ, ktorý vás vezme do práce. Môžete k nemu nastúpiť okamžite. 

Počítajte ale s tým, že takto sa vám podarí získať väčšinou nekvalifikované práce ako chyžná, predavač, upratovačka, môžete len dokladať tovar alebo zbierať ovocie.

 

Ako si nájsť kvalifikovanú prácu v zahraničí rýchlejšie

Nájsť si rýchlejšie a jednoduchšie prácu v zahraničí vám môže pomôcť pár faktorov. 

 

Znalosť jazyka

Ak sa uchádzate o kvalifikovanú pracovnú pozíciu v zahraničí mali by ste ovládať jazyk konkrétnej krajiny aspoň na komunikačnej úrovni. V každej práci sa potrebujete dohovoriť, či už sa uchádzate o miesto vedúceho zamestnanca  alebo murára. Takmer každá agentúra si vaše jazykové znalosti preverí. 

 

Potvrdenie o ukončení štúdia

Výučný list, maturitné vysvedčenie či potvrdenie o ukončení vysokej školy či absolvovaní kurzov vám hodnoverne dosvedčí, že skúsenosti v odbore, v ktorom si hľadáte prácu máte. Výborné je aj ak máte referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov. 

 

Pracovné ponuky na internete

Na webových stránkach, ktoré ponúkajú zamestnanie v zahraničí pribúdajú denne desiatky nových inzerátov. Prezerajte si internetové stránky agentúr alebo stránok ponúkajúcich prácu každý deň. 

Nájsť v dnešnej dobe prácu v zahraničí nie je ťažké. Ak ovládate aspoň základy cudzieho jazyka a viete kde pracovné ponuky hľadať môžete pracovať kdekoľvek na svete. 

 

 

Martina | Abecedaprace.sk | 123jobs Media s.r.o.